Biznes

Wszystko co powinno się wiedzieć o pożyczce pod zastaw nieruchomości

Jeśli ma się mieszkanie czy też dom, to można pożyczać pieniądze pod ich zastaw. Rozwiązania tego są oczywiście zarówno plusy jak i także niestety minusy. Doradcy kredytowi oczywiście zagadnienia te szczegółowo przeanalizowali. Sam mechanizm hipotecznej pożyczki niewiele się różni od gotówkowego kredytu.

Bank swojemu klientowi pożycza pieniądze w zasadzie na cel dowolny, a jako samo zabezpieczenie bierze nieruchomość. Dla banku jest to możliwie najlepsza forma gwarancji. Mają pewność, że dług będzie oddawany regularnie. Bank w takiej sytuacji jest zatem skłonny do pożyczenia pieniędzy nawet na trzydzieści pięć lat i relatywnie bardzo tanio. Oprocentowanie hipotecznych pożyczek wynosi około dwóch procent więcej, a niżeli ma to miejsce w przypadku mieszkaniowych kredytów. Jednocześnie jest jednak bardziej atrakcyjne w porównaniu do gotówkowych kredytów.

Nie wszystko jest takie kolorowe

Niestety samo zaciągnięcie hipotecznej pożyczki nie jest wcale takie proste jak i także szybkie jak w przypadku gotówkowego kredytu. Koszt pierwszy to bez wątpienia prowizja. Może ona nawet wynosić cztery procent kwoty pożyczanej. Większość banków na całe szczęście stosuje stawki dużo niższe. Okazuje się, że w niektórych bankach wcale nie jest na pobierana. Bardzo wysokie są także opłaty, które są związane z samym ustanowieniem hipotecznego zabezpieczenia.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości znajdziesz w Konsorcjum Finansowym – sprawdź!

Dodatkowo opłacić należy także podatek od cywilnoprawnych czynności. Koszty same w sobie pożyczki rzędu na przykład pięćdziesięciu tysięcy złotych wynoszą już około tysiąca złotych. Samo wpisanie hipoteki do wieczystej księgi może nawet trwać dobrych kilka miesięcy. Kosztuje ona z reguły jeden procent rocznie. Łatwo sobie w głowie policzyć, że niestety są to kolejne koszty.

Opłat ciąg dalszy

Opłat niestety nie jest koniec. Każdy kredytobiorca chciałby, aby to już koniec był, ale niestety opłaty się ciągną dalej i dalej. Okazuje się, że bank może zażądać sobie wyceny nieruchomości. Jeśli chodzi o mieszkanie, to jest to koszt około czterysta, a nawet pięćset złotych. Dla domu zaś są to koszty około tysiąca złotych. Niektóre z banków każą także wykupić dodatkowo ubezpieczenie na życie. Ubezpieczenie jest zależne. Główny wpływ na jego wysokość wiek kredytobiorcy oraz sama kwota kredytu. Zwykle opłata za ubezpieczenie to kilkaset złotych rocznie. Dochodzi się zatem już do wniosku, że opłaty dodatkowe przy pożyczce o wysokości pięćdziesięciu tysięcy złotych wynoszą około dwóch, a nawet trzech tysięcy złotych. Łatwo się liczy, że jest to od czterech do sześciu procent kwoty pożyczanej.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo dużo. Jednak gdy porówna się hipoteczną pożyczkę z kredytem gotówkowym czy też samochodowym, to jednak ta pierwsza wygrywa. Koszty same w sobie powodują, że na pewno kwoty niższej niżeli dwadzieścia tysięcy złotych pożyczać nie warto. Odnośnie pożyczek pod zastaw nieruchomości należy mieć choć troszkę wiedzy na ich temat, bądź też poradzić się profesjonalisty.