Budownictwo

Polska znowu w budowie

Polska znowu w budowie

Rok 2018 ma być rekordowy pod względem liczby oddanych do użytku kilometrów dróg ekspresowych oraz obwodnic. Już od dobrych kilku lat obserwowano spadek tych wskaźników, a rodacy powoli oswajali się z myślą, że o Polsce w budowie mogą zapomnieć.

Jednak rządzący zapewniają, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy uda się otworzyć kluczowe odcinki polskich dróg. Biegną one nie tylko na zachodzie kraju, ale także w innych regionach rozłożona zostanie wysokiej jakości masa bitumiczna. A kierowcy będą mogli pojechać nowoczesnymi odcinkami, po których podróżowanie jest nie tylko szybsze i przyjemniejsze, ale przede wszystkim bezpieczniejsze.

We wszystkich kierunkach

Jeszcze do niedawna bardzo dużo mówiło się o dysproporcjach w rozwoju polskich dróg w zależności od konkretnych regionów. Najlepiej było oczywiście w zachodnich województwach. Tamtejsze inwestycje drogowe traktowano bowiem jako sposób na połączenie Polski z innymi krajami członkowskimi. W pierwszych latach po wejściu do Unii Europejskiej z pewnością był to priorytet kolejnych obozów rządzących. Potem Polsce przyznano prawo do organizacji Mistrzostw Europy, co przełożyło się na intensywną rozbudowę dróg krajowych, niestety nadal przy znacznym ograniczaniu inwestycji we wschodnich regionach.

Produkty do budowy dróg znajdziesz na http://www.czd.com.pl/masa-bitumiczna-asfalt-na-zimno-cena – sprawdź!

Jednak już po Euro poważniej potraktowano kwestie usuwania różnic infrastrukturalnych oraz modernizowania szlaków komunikacyjnych we wszystkich regionach, także tych dotychczas traktowanych po macoszemu. Zatem bez znaczenia, czy ktoś wybierze się na zachód, pojedzie na południe, odwiedzi Pomorze, a może uda się na wschód. Wszędzie można zobaczyć jakąś budowę, czasami utrapieniem wydają się miejsca, w których wciąż widać taśmy dylatacyjne, a droga jest nierówna. Jednak zgodnie z obietnicami przedstawicieli rządu, spora część tych właśnie modernizowanych odcinków ma zostać udostępniona do użytku do końca bieżącego roku.

400 nowych kilometrów

W roku 2018 ma zostać pobity rekord sprzed sześciu lat, kiedy to bardzo starano się, by na wspomniane mistrzostwa otwartych było jak najwięcej nowoczesnych odcinków dróg. Plany są zatem ambitne. O tym, czy okażą się realne do wykonania, pokaże czas. Kierowcy mają jednak już teraz powody do radości, chociażby w północno-wschodniej Polsce jeździ się znacznie lepiej niż jeszcze kilka sezonów wcześniej. Lepszy wydaje się także stan polskich dróg. Być może inwestorzy zrozumieli, że sposobem na odniesienie sukcesu nie jest szukanie oszczędności za wszelką cenę, ale sięganie po nowoczesne materiały oraz stosowanie innowacyjnych technologii.

Wykorzystywana masa bitumiczna nie odbiega już standardem od zachodnich rozwiązań. Praca trwa też sprawniej, dzięki czemu odcinki oddawane są szybciej do użytku kierowcom. Ci ostatni, zamiast zwalniać, narzekać i podziwiać taśmy dylatacyjne, mogą swobodnie jechać do celu swojej podróży. Nie ulega wątpliwości, że po Polsce podróżuje się obecnie znacznie lepiej, a kraj pod względem infrastruktury drogowej nadrobił dekady zaległości.