Ogólna

Jak dobierać rajstopy do całej stylizacji?

Jak dobierać rajstopy do całej stylizacji?

Rajstopy to istotny element stylizacji, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Warto wiedzieć, w jaki sposób zestawiać różne rodzaje rajstop z innymi elementami garderoby. Istotny jest strój, a także buty, które mamy zamiar założyć. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek na ten temat.

Dobieranie poszczególnych elementów garderoby, powinno być przemyślane i sprawdzone. Warto zatem zadbać o każdy szczegół, aby wszystko ze sobą idealnie współgrało. Wybór odpowiednich rajstop ma także znaczenie, ponieważ źle dobrany wzór czy kolor może całkowicie zniszczyć naszą stylizację. Warto zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami na ten temat, a także sprawdzić co jest modne w tym sezonie. Rajstopy muszą być dopasowane zarówno do stroju, jak i butów. Ważna jest także okoliczność, w której decydujemy się na założenie rajstop.

O czym warto pamiętać?

W przypadku rajstop ważna jest ich grubość (DEN, czyli gęstość splotu włókien). Czym cieńsze tym bardziej eleganckie. Dlatego jeśli wybieramy się na ważną i elegancką uroczystość powinnyśmy zdecydować się na grubość między 15 a 20 DEN.

Innym istotnym elementem jest kolor. Kobiety najczęściej stawiają na naturalność, wybierając cienkie rajstopy, w kolorze cielistym. Warto zatem mieć w swojej szafie kilka rodzajów i grubości rajstop w odcieniach beżowych i naturalnych. Pasują one niemal do każdej stylizacji. Latem należy decydować się wyłącznie na taki rodzaj rajstop. W chłodniejsze dni możemy zdecydować się także na rajstopy w czarnych i grafitowych odcieniach.

Do zwiewnych i delikatnych stylizacji najlepiej sprawdzają się cienkie i jasnobeżowe rajstopy, które nie będą przeciążały danego stroju. Do grubszych tkanin, takich jak na przykład wełniane tuniki czy sukienki, możemy wybrać grubsze i ciemniejsze rajstopy. Ważne, by rajstopy nie były grubsze niż strój, który mamy na sobie.

Rajstopy a buty

Bardzo ważny jest dobór rajstop do obuwia. Od tego może zależeć efekt naszej całej stylizacji. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że rajstopy nie powinny być ciemniejsze niż buty, szczególnie jeśli chcemy optycznie wydłużyć naszą sylwetkę. Wybierając na przykład szpilki w kolorze beżowym, dobierzmy rajstopy zbliżone do tej barwy. Decydując się na czarne obuwie, najlepiej będzie wybrać rajstopy cieńsze i nieco jaśniejsze, np. grafitowe. Najważniejszą zasadą jest to, że zakładając rajstopy zawsze dobieramy do nich zakryte buty. Błędem jest zakładanie rajstop do butów z odkrytymi palcami czy piętami.

Jeśli chodzi o rajstopy ażurowe, wzorzyste i wykonane z grubych tkanin to musimy szczególnie zadbać o dobór pozostałych elementów garderoby. Ten rodzaj rajstop staje się w ostatnim czasie bardzo modny i kobiety decydują się na coraz bardziej odważne połączenia. Warto jednak pamiętać, że dzianinowe rajstopy najlepiej komponują się z ciepłą sukienką i wysokimi kozakami. Wybierając siatkowe rajstopy powinnyśmy uważać, by nie wyglądać zbyt krzykliwie. Najlepiej wybierać buty z niewysokim obcasem oraz luźne i modne ciuchy typu oversize.