Ogólna

Jak oświetlić trudno dostępne miejsca w domu?

Jak oświetlić trudno dostępne miejsca w domu?

Oświetlenie w naszym domu jest niezwykle istotne. Zdarzają się jednak przypadki, w których umieszczenie lamp może sprawiać kłopot. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, jak rozwiązać tego rodzaju problem.

Nie zawsze mamy możliwość umieszczenia standardowych lamp w poszczególnych pomieszczeniach. Nieregularny kształt pomieszczeń utrudnia nam komfortowe poruszanie się, bez odpowiedniego oświetlenia. Podobny problem może również istnieć w przypadku pomieszczeń, w których znajduje się wiele ciemnych zakamarków, na przykład w kuchni. Warto zatem zastanowić się nad dodatkowymi lampami, które umożliwią swobodne korzystanie z tego rodzaju miejsc. Obecnie na rynku można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, które możemy dostosować do naszych potrzeb.

Właściwe oświetlenie ma na pomóc podczas wykonywania codziennych czynności. Warto zatem zadbać o prawidłowe rozmieszczenie lamp we wnętrzu domu. Należy zadbać o to już na etapie projektowania poszczególnych wnętrz. Dzięki temu łatwiej będzie poprowadzić instalacje. Późniejszy montaż może okazać się dosyć drogi, a czasami nawet niemożliwy. Odpowiedni plan oraz przemyślany montaż pozwoli uniknąć takich problemów.

Sprawdź sklep internetowy E-klosz.pl – plafony sufitowe, kinkiety, oświetlenie do biura i inne!

Z czego możemy skorzystać?

Jednym ze sposobów na doświetlenie trudno dostępnych miejsc są taśmy LED. Najczęściej znajdują one zastosowanie w kuchni, gdzie niezbędne jest doświetlenie blatów oraz innych części tego pomieszczenia. To szybki i prosty sposób, dlatego stał się tak bardzo popularny w ostatnim czasie. Taśma LED może być przymocowana do każdego miejsca – na zewnątrz oraz wewnątrz szafek. Odpowiednio rozmieszczone światła sprawiają, że kuchnia staje się bardziej funkcjonalna. Oprócz tego – taki rodzaj oświetlenia nadaje odpowiedni klimat danemu pomieszczeniu. Ważna jest również kwestia oszczędności – lampki LED zużywają znacznie mniej prądu, są bardzo sprawne i trwałe. Taki rodzaj oświetlenia dobrze sprawdza się również w łazience, wokół lustra.

Innym rodzajem oświetlenia, które możemy umieścić w trudno dostępnych miejscach, jest system linkowy. Charakteryzuje się tym, że reflektorki LED zamontowane są na specjalnych linkach lub szynach. Oprawy umieszczone w taki sposób można dowolnie odwracać, przesuwać, a także regulować kąt padania światła. Montaż takiego systemu nie jest zbyt skomplikowana. Dzięki takiemu rodzajowi lamp możemy oświetlać nieregularne pomieszczenia, w którym montaż zwykłej lampy może być kłopotliwy. Świetnie sprawdzi się również podczas oświetlenia długiego korytarza.

Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również tzw. lampy natynkowe. Oprawy mogą być montowane zarówno na suficie, jak i na ścianach. Wszystko zależy od rodzaju i kształtu danego pomieszczenia. Dzięki prostocie i minimalistycznym kształtom pasują niemal do każdego rodzaju wnętrz. Doskonale sprawdzają się w miejscach, które są zaciemnione i niekomfortowe w użytkowaniu. Ważne jest również to, że mamy możliwość regulacji padania wiązki światła. Mogą stanowić oświetlenie główne lub uzupełniające.