Zdrowie

Krwawienie dziąseł – jak temu zapobiec?

Krwawienie dziąseł – jak temu zapobiec?

Krwawiące dziąsła to dolegliwość, która spotyka bardzo wiele osób. Przyczyną może być m.in. zła higiena jamy ustnej, brak witaminy C czy zaburzenia hormonalne. Warto wiedzieć, jak zapobiec temu problemowi.

Dbanie o dziąsła jest tak samo ważne jak prawidłowa higiena zębów. Nie należy bagatelizować problemów związanych z bólem czy krwawieniem dziąseł. Przyczyn może być wiele, dlatego najlepiej w takim przypadku skonsultować się ze stomatologiem. Niestety zaniedbanie tego problemu może prowadzić do dalszych, nieprzyjemnych konsekwencji. Należy pamiętać, że krwawienie dziąseł jest często pierwszym objawem różnych chorób. Może to być także spowodowane nieodpowiednią dietą, stresem czy zaburzeniami hormonalnymi. Aby właściwie zdiagnozować przyczynę występowania krwawienia dziąseł powinniśmy udać się do dentysty.

Przyczyny krwawienia i zapobieganie

Jedną z przyczyn krwawienia dziąseł jest niewystarczająca higieny jamy ustnej. Nieprawidłowe lub rzadkie szczotkowanie zębów może przyczynić się do tej dolegliwości. Warto także pamiętać o używaniu nici dentystycznych, które także w dużej mierze pozwalają zapobiec temu problemowi. Być może przydatna okaże się szczoteczka elektryczna, dzięki której lepiej będziemy mogli pozbyć się zanieczyszczeń. Zwróćmy także uwagę czy przyczyną krwawienia nie jest zbyt mocne szczotkowanie zębów.

Pełne usługi z zakresu stomatologii – Centrum Stomatologiczne Sowia Wola – sprawdź!

Częstą przyczyną jest również nieodpowiednia dieta. Chodzi szczególnie o witaminy, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W codziennym jadłospisie powinna pojawić się odpowiednia ilość owoców oraz warzyw. Ważny jest także wapń, magnez oraz kwasy omega, które zawarte są m.in. w rybach.

Parodontoza to także bardzo częsta przyczyna krwawienia dziąseł. Parodontoza to zakaźna infekcja bakteryjna, która atakuje dziąsła oraz tkanki okalające zęby. Nieleczona może doprowadzić do zniszczenia dziąseł, a tym samym do ich krwawienia. W konsekwencji może dojść do stanu zapalnego dziąseł. Warto jak najszybciej zgłosić się z takim problemem do stomatologa.

Krwawienie dziąseł może być również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Niektóre preparaty wpływają na przepływ krwi lub redukują produkcję śliny, czego przyczyną jest suchość w ustach. To z kolei prowadzi do tego, że dziąsła stają się bardziej bezbronne na atak bakterii. Należy skonsultować się z lekarzem, który zmieni leki lub ich dawki.

Inną przyczyną krwawiących dziąseł jest niedokrwistość (anemia), która związana jest z niedoborem żelaza spowodowanym niewłaściwym odżywianiem. Przyczyn może być kilka i niezależnie od ich rodzaju należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Osoby chorujące na cukrzyce także mogą mieć problemy z krwawiącymi dziąsłami. Przyczyną krwawień w tym przypadku jest wzmożona skłonność do zakażeń grzybiczych błon śluzowych, co z kolei może wiązać się krwawieniem. Najważniejsza w tym przypadku jest odpowiednia kontrola poziomu cukru we krwi. Ważna jest w tym przypadku właściwa diagnostyka oraz dobór właściwej diety.